مسئولیت و سازندگی

من مسئولیت دارم در قبال این مردم و خودم

مسئولیت و سازندگی

من مسئولیت دارم در قبال این مردم و خودم

مسئولیت و سازندگی
بایگانی
آخرین نظرات
نویسندگان

ماه محرم و کودکان 

اگر کودکان سوالاتی از مسائل عاشورا مثل کشته شدن و سر بریدن و از این قبیل موضوعات داشتند لازم نیست اصل واقعه را برای آنها بیان کرد.

بلکه با زبان کودکانه از مهربانی های امام و حضرت زینب و مهر ومحبت بین آنها و داستانهایی از دوران کودکی آنها مثل بازی کردن هایشان به همراه امام حسن (ع)با رسول خدا (ص) و از این قبیل داستانها تعریف کرد.

و با این کار مهر و محبت آنها را در دل کودکان بالا برد و ذهن کودک را از موضوعات ناراحت کننده به موضوع دیگری معطوف کرد.

تربیت کودک

بزرگترین دشمن انسان جهل نیست توهم دانستن است.والدینی که اعتراف می کنند چیزی از تربیت کودک نمی دانند آسیب کمتری به فرزندان خود وارد می کنند تا والدینی که که توهم دانستن دارند.

دسته اول با کسب دانش راه درست را پیدا می کنند اما گروه دیگر با هیچ دلیل و منطقی تغییر نخواهند کرد.

حسادت 

راهکارهایی برای حل حسادت فرزند اول:

1-اوقاتی را به او اختصاص دهید حتی زمانی خیلی کوتاه او را در آغوش بگیرید.

2-اگر عادت داشته روی زانوی شما بنشیند باز هم این امکان را در اختیارش قرار دهید.

3-توصیه ای که به والدین می شود این است که قبل از تولد فرزند دوم تمام مسائل را برای بچه اول توضیح دهند و اثرات مثبت بردار و خواهر داشتن و اثرات منفی تنهایی را برایش بیان کنند.

4-تمام حواس ها و ذهن ها عطف به بچه دوم نشود.

5-او را در فعالیتهای مربوط به شیرخوار شرکت دهید تا احساس طرد شدن نکند.

6-رفتارهای مناسب کودک را تشویق کنید مثلا بگویید از اینکه در عوض کردن لباس کوچولو به من کمک کردی متشکرم. تو خیلی خوب کمک می کنی.

آسیب استرس بر مغز 

 استرس و اضطراب باعث ترشح هورمون کورتیزل می شود که در کودکان باعث آسیب سلولهای مغزی می شود .

اگر داد زدن .تنبیه . ناسزا گفتن .تهدید کردن فرزندان زیاد اتفاق می افتد به جای تربیت تنها باعث آسیب سلولهای مغزی فرزنرتان خواهد خواهید شد که در آینده برای تمرکز و درس خواندن پاسخ درست به مشکلات زندگی عشق ورزی به خانواده و انتخاب رفتار درست مخصوصا در نوجوانی به آن نیاز دارند.

افزایش اعتماد به نفس کودکان 

هرگز عملکرد کودکانتان را زیر سوال نبرید.هیچ چیز بیشتر از انتقاد کردن از کار کودکان آنها را دلسرد و مایوس نمی کند.بازخوردهای مفید و پیشنهاد دادن خوب است اما هرگز به آنها نگویید در کاری یا چیزی بد عمل کرده اند. اگر کودک به این دلیل که نگران است شما را عصبانی یا ناامید کند از شکست بترسد هرگز چیزهای جدید را امتحان نمی کند.

پیکهارت می گوید:اغلب اوقات این انتقاد و سرزنش والدین است که عزت نفس و انگیزه کودکان را کاهش می دهد. 

تسخیر قلب آقایون

فسمت اول

 الان دیگه کمتر کسی وجود داره که تاثیر کلمات را بتونه نادیده بگیره. در روابط زناشویی هم کلمات نقش تعین کننده ای دارن و زن و شوهر می توانند با کمک قدرت کلمات روابط عاطفی و حتی جنسیشان را گرم تر و ماندگارتر بکند.

منتهی بین زن ومرد تفاوت های اساسی وجود دارد بنابراین نمی توان انتظار داشت که یک کلمه یا جمله روی زن ومرد یک تاثیر واحد داشته باشد.

بنابراین خانم ها نباید انتظار داشته باشند اثری که با جمله معروف " دوست دارم" در خودشان احساس می کنند همان احساس هم در شوهرشان ایجاد بشه. چرا؟

چون زن و مرد با هم فرق دارند.مردان طالب قدرت . ریاست. اقتدار. بزرگ دیده شدن و.............هستند. شما هیچ وقت نباید به یک مرد بگویید واااای چقدر نازی؟! عزیزم دوست دارم !و...........!شما جای .....می توانید تقریبا همه ی جملات و کلماتی را که خودتون از شنیدنش لذت می برید را بذارید.

با مرد باید مثل یک مرد حرف بزنید نه یک زن!

ادامه دارد..........