مسئولیت و سازندگی

من مسئولیت دارم در قبال این مردم و خودم

مسئولیت و سازندگی

من مسئولیت دارم در قبال این مردم و خودم

مسئولیت و سازندگی
بایگانی
آخرین نظرات
نویسندگان

نذری

اگر کسی نذر کند که در روز تاسوعا و عاشورا در حسینیه یا مسجدی به عزاداران غذا بدهد آیا می تواند پول آن را به مصرف دیگر برساند؟

جواب:

عمل به نذر و وفای به آن در هر صورت لازم است و مکلف باید طبق آن عمل کند البنه اگر به صورت صحیح و با تمام شرایط باشد و از جمله شرایط این است که صیغه خوانده شود. البته لازم نیست به عربی خوانده شود بلکه اگر معنای صیغه عربی را بدهد کافی است. پس اگر بگوید :چنانچه حاجت من برآورده شود "برای خدا برمن لازم است که هزار تومان به فقیر بدهم یا در شب یا روز عاشورا در فلان حسینیه به عزاداران غذا بدهم " نذر او صحیح است

جلوگیری دائمی از بارداری 

آیا جلوگیری دائمی از بارداری برای زنانی که زمینه مساعدی برای به دنیا آوردن فرزندان معیوب یا مبتلا به بیماریهای ارثی جسمی و روانی دارند جایز است؟

جواب:

اگر با یک غرض عقلایی صورت بگیرد و ضرر قابل توجهی هم نداشته باشد و با اجازه ی شوهر باشد اشکال ندارد.

احتکار از نظر شرعی چه حکمی دارد؟

جواب:

احتکار شرعا حرام است و نیز گرانفروشی و هر عملی که بر خلاف مقررات دولت اسلامی است جایز نیست.

خرید و فروش کالای قاچاق 

هر چیزی را که قانون قاچاق دانسته خرید و فروش آن از نظر شرعی حرام است و استفاده از آن جایز نیست.خرید کالایی که بدانیم قاچاق است و کار ما کمک به قاچاقچی و قانون شکنی می شود اشکال دارد البته در صورتی که شک داریم کالایی را که می فروشند قاچاق است یا خرید آن اشکال ندارد ولی در اینگونه موارد احتیاط خوب است.

اگر کالای قاچاق لباسی است که پوشیدن آن غیر قانونی نبوده و از نظر شرعی هم حرام نیست ولی به صورت قاچاق وارد کشور شده و فرد ندانسته خریده است حال اگر بپوشد و با آن نماز بخواند نماز خواندن با آن اشکالی ندارد با این شرط که تبلیغ کالای قاچلق نباشد.

-حکم پوشش برای ابروی برداشته شده یا رنگ شده ی خانم ها چیست؟

 جواب:

اگر در حدی است که عذفا می گویند آرایش یا رنگ کرده و یا ابرو برداشته باید از نگاه نامحرم بپوشاند اما اگر نه مختصر است که عرفا نمی گویند آرایش کرده پوشاندنش واجب نیست.

-حکم استفاده از موی مصنوعی توسط خانم ها و نمایش دادن آن به نامحرم چیست؟

جواب:

اصل استفاده از موی مصنوعی اگر مانع وضو نباشد و مفسده نداشته باشد اشکال ندارد اما بنابر احتیاط واجب باید از نگاه نامحرم پوشیده شود.

-حکم تراشیدن ریش یا قسمتهایی از گونه یا ریش پروفسوری چیست؟

 جواب: 

تراشیدن با تیغ یا وسایل و ماشین هایی که مثل آن می تراشند بنابراحتیاط جایز نیست اما اصلاح گونه ها و زیر گلو اشکالی ندارد و ریش به اصطلاح پروفسوری بنا براحتیاط جایز نیست.البته بعضی مراجع مثل آیت الله مکارم شیرازی ریش پروفسوری را جایز می دانندو می گویند صدق ریش می کند.

-آیا از نظر شرع فرقی بین آرایش کم و زیاد وجود دارد؟

جواب:

فرقی بین آرایش کم و زیاد وجود ندارد اگر خانمی کاری کرده که عرفا می گویند آرایش کرده مثلا ابروها یا چشم را مداد کشیده یا رژ لب زده است و مقابل نامحرم نپوشانده است حرام است. اما اگر در حدی نیست که عرفا بگویند آرایش کرده مثلا کرمی زده و کمی زیباتر شده است پوشاندنش از نگاه نامحرم واجب نیست. 

ا